Blog

FAQ – najczęściej zadawane pytania

W tym wpisie załączymy najczęściej zadawane pytania i nasze odpowiedzi.

 

1. Czy hale stalowe są tańsze niż hale drewniane?

Odpowiedź na to pytanie, to ulubiona odpowiedź wszystkich pytających czyli TO ZALEŻY 🙂 Po to stworzyliśmy kalkulator kosztów hali drewnianej, abyś łatwo mógł porównać koszty budowy z technologią stalową i żelbetową. Często koszty budowy hali drewnianej są mniejsze lub równe hali stalowej lecz na koszt ponoszony przez właściciela należy patrzeć także pod kątem eksploatacji budynku. Drewno jest odporne na czynniki chemiczne, jest trwałe, nie koroduje i nie zmienia z czasem swoich właściwości. Z uwagi na niskie zapotrzebowanie energetyczne w czasie produkcji, koszty tego surowca nie reagują na wzrosty kosztów energii. Zawsze warto porównać koszty tej technologii z innymi i wziąć pod uwagę także aspekty ekologii, zalety wizualne i trwałość oraz odporność konstrukcji.

 

2. Czy budowanie z drewna jest ekologiczne? Przecież wycina się lasy aby zdobyć surowiec.

To trochę myślenie na skróty ale sprawę łatwo wytłumaczyć. Drewno w trakcie wzrostu pochłania duże ilości dwutlenku węgla, czyli dominującego gazu cieplarnianego, z którego emisją walczy prawie cały świat. Badania dowiodły że pochłanianie CO2 jest bardzo intensywne w trakcie intensywnego wzrostu drzew i maleje drastycznie w przypadku „dorosłych” drzew. Prowadząc odpowiednią gospodarkę leśną, więc wycinając stare drzewa, które osiągnęły już szczyt swojego wzrostu i zastępując je młodymi drzewami, które będą rosły intensywnie około 80-120 lat, przyczyniamy się do mocniejszego pochłaniania dwutlenku węgla. Warto także omówić pokrótce samą produkcję oraz transport i eksploatacje konstrukcji. Produkcja drewna nie jest bardzo energochłonna. Tartaki i zakłady produkcyjne bazują na energii elektrycznej do zasilania maszyn o niewielkiej mocy, a suszarnie drewna korzystają z energii cieplnej pochodzącej ze spalania odpadów drewnianych. Elementy drewniane są lekkie w stosunku do swojej wytrzymałości, więc zazwyczaj cała konstrukcja dojeżdża na budowę tylko dwoma lub trzema autami. Drewno z rozbiórki łatwo jest zutylizować, przetworzyć lub wykorzystać ponownie.

 

3. Czy w hali drewnianej można zastosować suwnice?

Tak. Jest to możliwe, ale to wymaga projektu indywidualnego i koszty takiej hali zależą od ilości i nośności suwnic. W skrajnych przypadkach (przy dużych suwnicach) zachodzi potrzeba wykonania hali hybrydowej stalowo – drewnianej, którą też możemy zaprojektować i wykonać.

 

4. Czy wykonujecie projekty do pozwolenia na budowę?

Proces uzyskania pozwolenia na budowę należy zlecić miejscowemu architektowi. Architekt musi przeanalizować warunki zabudowy lub miejscowy plan zagospodarowania dla działki, aby stwierdzić czy planowana inwestycja może powstać. Następnie musi zająć się uzgadnianiem dojazdów, zlecić projekty sieci instalacyjnych, wykonać projekt architektoniczno – budowlany i uzgodnić projekt u rzeczoznawców, a na końcu złożyć wniosek w Starostwie lub Urzędzie Miasta. Ta procedura nie jest łatwa, bywa czasochłonna i często zależy od specyfiki danego urzędu. My chcemy zajmować się tym w czym jesteśmy najlepsi, a więc w rozwiązywaniu zagadnień konstrukcyjnych, budowie ekonomicznej i ekologicznej. W ramach współpracy możemy świadczyć usługi doradcze w trakcie procesu projektowania i uzyskiwania pozwolenia na budowę, a następnie wykonać projekt techniczny w branży konstrukcyjnej łącznie z projektem fundamentów.

 

5. Ile trwa budowa hali drewnianej?

Czas budowy hali drewnianej nie różni się zbytnio od budowy z użyciem innego rodzaju technologii. Cały proces budowlany to składowa wielu części. Poza konstrukcją hali, jest to zagospodarowanie terenu, sieci instalacyjne, wykopy, fundamenty, poszycie ścian i dachu, instalacje wewnętrzne, czasem budowa i wyposażenie części socjalnych i biurowych. Sam montaż konstrukcji drewnianej to około 2-3 tygodnie. Nasze hale drewniane Szczecin zachodniopomorskie oraz z innych części Polski możecie zobaczyć wsród naszych realizacji TUTAJ

Podobne artykuły