Budowa hali drewnianej cieszy się coraz większą popularnością wśród przedsiębiorców i inwestorów, poszukujących alternatywy dla tradycyjnych konstrukcji, takich jak hala stalowa. Drewno, będąc materiałem ekologicznym i estetycznie atrakcyjnym, oferuje wiele korzyści, które przekładają się na wybór tej właśnie opcji. W artykule postaramy się odpowiedzieć na pytanie, ile tak naprawdę może kosztować realizacja takiego przedsięwzięcia, uwzględniając różne aspekty, od projektu po materiały i prace budowlane.
Koszty projektowania
Na wstępie warto zwrócić uwagę na projekt hali drewnianej. Jest to etap, który może znacząco wpłynąć na ostateczny koszt hali drewnianej. Zlecanie tej pracy profesjonalistom, takim jak architekci czy inżynierowie, to wydatek rzędu kilku do kilkunastu tysięcy złotych, w zależności od skomplikowania projektu.
Jednak współpraca z taką firmą jak Modulam, która buduje hale drewniane Szczecin, daje wiele korzyści:
- projekty są przemyślane pod tą technologię
- rozwiązania projektowe są standaryzowane, aby przyspieszyć proces ich produkcji i montażu
- bardzo często koszt projektu konstrukcji (który stanowi ok. 25% wartości projektu architektoniczno – budowlanego) jest wykonywany bezpłatnie przez firmę wykonawczą
Wybór materiałów
Wybierając materiały, warto porównać, jak kształtują się ceny hal drewnianych w porównaniu z halami stalowymi. Drewno jest materiałem, który może być nieco droższy w zakupie, ale zyskuje na późniejszych etapach. Dzięki zastosowaniu drewna można znaleźć oszczędności w logistyce (drewno jest ok. 17 razy lżejsze od stali i, pomimo dużych przekrojów drewnianych konstrukcja typowej hali, mieści się na dwóch platformach transportowych (dwóch naczepach). Podobnie montaż, który wymaga mniejszych dźwigów i podnośników, co znacząco wpływa na finalny koszt.
Koszty budowy
Sam proces budowy to kolejny aspekt, który ma istotny wpływ na cenę hali drewnianej. Tu także pojawia się kwestia porównania, która z opcji będzie bardziej opłacalna: hala stalowa czy hala drewniana Szczecin. Prace związane z montażem konstrukcji drewnianej mogą być mniej lub bardziej czasochłonne – podobnie jak montaż konstrukcji stalowej – ale oferują wyjątkowy charakter i trwałość obiektu, a także szereg zalet. Elementy są lekkie i wymagają mniejszych dźwigów. Łatwo montuje się pokrycie hali, okna, drzwi, uchwyty instalacyjne. Do wszystkiego wystarczą zwykłe wkręty, bez wiertarek udarowych czy blachowkrętów.
Zabezpieczenie i konserwacja
Hala drewniana – jeśli jest wykonane poprawnie i użytkowane zgodnie z przeznaczeniem – nie wymaga konserwacji i dodatkowego zabezpieczenia. Drewno jest wieczne.
Adaptacja i wykończenie
Ostatnim etapem jest adaptacja i wykończenie hali, które także mają swoje koszty. Warto przemyśleć, jakie rozwiązania będą najbardziej funkcjonalne i estetyczne, aby obiekt służył przez długi czas i cieszył oko.
Podsumowanie
Budowa hali drewnianej to inwestycja, która może wydawać się kosztowna i skomplikowana na początku, ale z perspektywy czasu oferuje wiele korzyści, takich jak trwałość, ekologia i estetyka.
Nasze narzędzie – kalkulator kosztów – nie tylko dostarczy Ci przybliżonej estymacji wydatków na realizację projektu, ale również ukaże ekonomiczne i ekologiczne zyski takiego przedsięwzięcia. Następnie, krok po kroku, przeprowadzimy Cię przez wszystkie etapy szczegółowej wyceny: od wyboru odpowiedniego rodzaju drewna, przez wymiarowanie hali, aż po wybór dodatkowych opcji i zabezpieczeń. Modulam to przede wszystkim hale drewniane Szczecin ale działamy także w innych rejonach Polski oraz poza jej granicami – skontaktuj się z nami!